Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Z czego wynikają niskie koszty eksploatacyjne domów prefabrykowanych?
Wszyscy posiadacze domów jednorodzinnych zdają sobie sprawę z faktu, że najważniejszym wydatkiem związanym z ich eksploatacją, są koszty ponoszone na utrzymanie we wnętrzu optymalnej temperatury. Składają się na nie ceny płacone za energię elektryczną konieczną do działania klimatyzacji oraz sumy potrzebne do zakupu opału. Zapotrzebowanie na energię będzie jednak uzależnione od termoizolacyjności konstrukcji budynku.
Czym są domy prefabrykowane?
Domy prefabrykowane to budynki o konstrukcji szkieletowej, która tworzy formę przestrzenną obiektu i utrzymuje wszystkie składające się nań elementy. Elementy nośne powstają z łączonych ze sobą belek drewnianych, stanowiących ramy poszczególnych ścian oraz będących oparciem dla stropów i więźby dachowej na ostatniej kondygnacji. Przestrzenie między belkami są wypełniane materiałem termoizolacyjnym, zwykle wełną celulozową oraz zabezpieczane od strony wewnętrznej materiałem paroizolacyjnym, a od zewnętrznej wiatroszczelnym.
Wykończenie całości chroniące przed uszkodzeniami i zwiększające sztywność stanowią płyty drewnopochodne. Komponenty, a więc fragmenty ścian, więźby, stropów oraz ścianek działowych powstają nie na placu budowy a w hali fabrycznej, co jest podstawowym wyróżnikiem prefabrykowanych gotowych domów drewnianych. W Słupsku firmą zajmującą się realizacją obiektów w tej technologii, przy której znaczenie ma precyzyjny montaż gotowych elementów jest ITS.
Co wyróżnia domy prefabrykowane pod względem kosztów użytkowania?
Domy prefabrykowane są montowane z gotowych elementów, w których zainstalowano już wszystkie komponenty odpowiadające za powstrzymywanie ucieczki ciepła. Oznacza to, że ilość potencjalnych błędów, jakie może popełnić ekipa realizująca prace na placu budowy, jest minimalna. Tym samym budynek wzniesiony w takiej technologii będzie znacznie bardziej „szczelny”, a ilość energii, jaką trzeba wytworzyć, by zagwarantować w nim optymalną temperaturę, również okaże się o wiele niższa, niż gdyby cała konstrukcja była tworzona na miejscu.
Warto też pamiętać, że firmy podejmujące się przygotowywania drewnianych domów prefabrykowanych jak choćby producent domów drewnianych ITS stosują zaawansowane systemy kontroli jakości, które dodatkowo ograniczają prawdopodobieństwo, że komponent okaże się wadliwy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana