Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Produkcja lustra krok po kroku
Nikogo już nie dziwi obecność luster w mieszkaniu. Te szklane tafle na dobre rozgościły się w wielu domach i stanowią jeden z kluczowych elementów aranżacyjnych. Czy kiedykolwiek pomyślałeś, przeglądając się w lustrze, jak przebiega jego proces produkcji? Z pewnością dzisiejsza technologia znacząco różni się od technik stosowanych w czasach Cesarstwa Rzymskiego czy za panowania Ludwika XIV we Francji. Zatem jak przebiega dzisiejsza produkcja luster? O tym dowiesz się z tego artykułu!
Produkcja lustra – najważniejsze elementy
W dzisiejszych czasach nakłada się duży nacisk na wyeliminowanie szkodliwych komponentów ze względów ekologicznych. Jednak wciąż zarówno bezpiecznym, jak i podstawowym elementem do produkcji luster stanowi warstwa srebrna. Dawniej wykorzystywano miedź, co przyczyniało się do procesu utleniania i pojawiania się zielonkawego nalotu na powierzchni tafli.
Przeczytaj również: Jakie są trendy w oprawie obrazów na współczesnym rynku sztuki?
Produkcja luster zaliczana jest do usług szklarskich – nie bez przyczyny, ponieważ to właśnie szkło jest głównym komponentem. Poddaje się je obróbce chemicznej, czyli srebrzeniu: drobinki srebra osadzają się na powierzchni szkła. Jednak przed rozpoczęciem tego etapu, należy odpowiednio przygotować szkło. W tym celu do tzw. mycia szkła wykorzystuje się związek chlorku cyny (II), czyli SnCl₂ - bardzo ważne jest stężenie roztworu, a nie jego ilość. Podczas procesu srebrzenia zachodzi częściowa wymiana jonów sodu szkła z jonami srebra, co oznacza stopniową absorpcję srebra przez szkło. Znaczna część metod produkcji luster wykorzystuje amoniakalny roztwór przy pomocy środka redukującego. Finalny etap tworzenia zwierciadeł kończy się odpowiednim wykończeniem, m.in. szlifowaniem krawędzi, fazowaniem i polerowaniem.
Przeczytaj również: Nie tylko w kuchni i łazience. Gdzie jeszcze sprawdza się szkło dekoracyjne?
Proces produkcji lustra a jego trwałość
Bez wątpienia lustra powinny być estetycznie wykończone, ponieważ zazwyczaj stanowią element dekoracyjny. Jednak nie można pominąć ich trwałości. Lustra nie powinny być podatne na wpływ czynników zewnętrznych, takich jak wysoka wilgotność, temperatura czy działanie promieni słonecznych. Firmy, takie jak Centrum Obróbki Szkła z Bochni, zajmujące się produkcją tego typu wyrobów szklanych, wykorzystują w tym celu materiały, które zapewniają lustrom wysoką odporność na czynniki korozyjne. Między innymi warstwa srebra odpowiadająca za odbicie nie jest podatna na działanie wody. Oprócz tego stosowane są również specjalne środki zabezpieczające taflę. Dlatego lustra znajdują swoje zastosowanie nie tylko w prywatnych domach, ale również na siłowniach czy basenach.
Przeczytaj również: Lustra we wnętrzach, czyli jak optycznie powiększyć pomieszczenia
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana