Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Podstawowe zasady segregacji śmieci

Spis treści
- Podział odpadów na rodzaje
- Jak zorganizować segregację śmieci w domu?
- Co wyrzucać, czego nie wyrzucać?
Śmieci są w dzisiejszym świecie bardzo poważnym problemem – to one między innymi są źródłem zanieczyszczeń, które przedostają się do środowiska naturalnego i wpływają na stan gleb, wód i powietrza. Aby minimalizować ilość tych zanieczyszczeń, od lat wiele gmin prowadzi politykę segregowania odpadów w domach. Aby była ona skuteczna, należy stosować się do kilku podstawowych zasad. Jak one brzmią?
Podział odpadów na rodzaje
Podstawą segregacji odpadów jest podział odpadów domowych na pięć podstawowych kategorii – każdej z nich przysługuje inny kolor pojemnika:
-
papier – kolor niebieski
-
szkło – kolor zielony,
-
żółty – metale i tworzywa sztuczne,
-
brązowy – na bioodpady
-
czarny – odpady zmieszane, nie pasujące do żadnej z powyższych kategorii.
Należy zauważyć, że każda gmina, w zależności do swoich możliwości utylizacji odpadów, wprowadza własne zasady segregacji. Niektóre z nich wprowadzają np. podział na szkło białe i kolorowe.
Przeczytaj również: Wybór koszy do segregacji dla małych mieszkań: co warto rozważyć?
Jak zorganizować segregację śmieci w domu?
Aby prowadzić skuteczną segregację śmieci i jednocześnie utrzymać porządek w domu, warto zaopatrzyć się w kilka oddzielnych koszy lub innych pojemników – po jednym na każdy rodzaj odpadów. Jest to rozwiązanie dużo wygodniejsze i bardziej higieniczne, niż wrzucanie wszystkich segregowalnych odpadów do jednego pojemnika, a następnie rozdzielanie ich przed wyrzuceniem do konkretnego kontenera. Kosze nie muszą być duże, o ile będą regularnie opróżniane. Aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń należy pamiętać o zgniataniu odpadów przed wyrzuceniem, o ile jest to możliwe.
Szeroki wybór koszy z kolorowymi oznaczeniami znajdziemy w ofercie firmy Linea Trade.
Co wyrzucać, czego nie wyrzucać?
Przed wyrzuceniem danego odpadu do kosza z przypisanym do niego kolorem należy zastanowić się, czy faktycznie nadaje się on do segregacji. Przykładem są tutaj między innymi opakowania papierowe powlekane folią lub bardzo mocno zatłuszczone – oddzielenie papieru oraz tłuszczu od takiego papieru jest niemożliwe, nie nadaje się on do recyklingu. Dlatego tego typu odpady należy wyrzucić do pojemnika koloru czarnego. Podobnie postąpić należy np. z pozostałościami drewna impregnowanego i płyt pilśniowych, ceramiką, kośćmi zwierząt, niektórymi rodzajami plastiku, które nie nadają się do recyklingu.
Należy ponadto pamiętać, że niektóre rodzaje odpadów są klasyfikowane jako niebezpieczne – zaliczamy do nich m.in. zużyte baterie i elektronikę, oleje, chemikalia, leki. Należy je utylizować umieszczają w pojemnikach do nich przeznaczonych lub oddając do wyspecjalizowanego punktu utylizacji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana