Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jaką grubość powinna mieć posadzka żywiczna?
Posadzki żywiczne charakteryzują się uniwersalnym zastosowaniem i doskonałą wytrzymałością. Nic więc dziwnego, że stanowią obecnie jeden z najchętniej wybieranych materiałów wykończeniowych do garażów, obiektów przemysłowych, a nawet budynków mieszkalnych. W artykule podpowiadamy, jak prawidłowo wylewać posadzkę żywiczną i o czym trzeba pamiętać podczas wykonywania tej czynności.
Przygotowanie podłoża pod posadzkę
Właściwe przygotowanie powierzchni ma kluczowe znaczenie dla trwałości i żywotności materiału. Mowa tu przede wszystkim o przyczepności i odpowiednim związaniu żywicy, dzięki czemu końcowa warstwa staje się gładka i pozbawiona spoin. Aby uzyskać taki efekt, pierwszym krokiem powinno być oczyszczenie, wyrównanie i wysuszenie betonu lub wylewki. Z reguły koniecznie jest szlifowanie w celu usunięcia nierówności, a następnie pozbycie się tzw. mleczka cementowego i luźnych elementów betonu. Powierzchnię należy później zetrzeć na gładko i odpylić. Ostatnią niezbędną czynnością jest wykonanie warstwy wyrównującej i zagruntowanie podłoża, co pozwoli na zwiększenie przyczepności żywicy.
Zasady wylewania posadzki i grubość powierzchni
Podłogi żywiczne można wykonywać przy użyciu różnych technik. W zależności od sposobu układania i grubości warstwy, wyróżnia się:
posadzki cienkowarstwowe: malowane dwuwarstwowo lub trzywarstwowo, grubość materiału wynosi ok. 0,5-1 mm;
samorozlewne: wylewane i wykończone za pomocą narzędzi rozprowadzających i odpowietrzających (grubość ok. 2-5 mm);
szpachlowe: wykonywane techniką wysypywania i zacierania ręcznego lub mechanicznego (grubość nawet do ok. 25 mm).
Największą trwałością cechują się posadzki grubowarstwowe kwarcowe. Zawierają one domieszkę piasku, który ogranicza proces ścierania się materiału, jednocześnie nadając oryginalny wygląd wykończenia.
O czym jeszcze należy wiedzieć?
Aby posadzka żywiczna była funkcjonalna i niezawodna, bardzo ważny jest dobór materiału odpowiednio do jego przeznaczenia. W pierwszej kolejności trzeba więc zapoznać się z właściwościami i zastosowaniem poszczególnych rozwiązań na rynku. W razie wątpliwości, warto skorzystać z porad doświadczonych specjalistów. Kolejną ważną kwestię stanowi prawidłowe wykonanie posadzki. Zaleca się, aby do tego zadania zatrudniać fachowców, dysponujących profesjonalnym sprzętem. Usługi tego typu oferuje firma TQS FLOORING, która działa w branży posadzkarskiej już od ponad 30 lat. Przedsiębiorstwo specjalizuje się w wykonywaniu nowoczesnych wylewek żywicznych na terenie całej Europy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana