Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak zacząć renowację mebli? Narzędzia i zabezpieczenie
Umeblowanie z czasem wymaga odnowy. Twoje meble wymagają renowacji? Dowiedz się, od czego zacząć. Jakie są jej etapy? Sprawdź, jakie środki ochrony wykorzystać w trakcie pracy. Poznaj etapy renowacji mebli. Jakie są potrzebne narzędzia? Wyjaśniamy w naszym artykule. Zapraszamy do jego lektury! Zdobądź wiedzę na ten temat.
Narzędzia do renowacji mebli
Renowacja mebli nie mogłaby prawidłowo przebiegać bez:
- szarego mydła,
- papieru ściernego – gruboziarnistego i drobnoziarnistego,
- szlifierki kątowej,
- środka do zmywania lakieru,
- pędzla,
- skrobaka,
- wałka malarskiego,
- masy szpachlowej,
- packi,
- kleju do drewna.
Pozostałe artykuły i ceny
Do pozostałych artykułów do renowacji mebli kuchennych czy do innego pomieszczenia zalicza się lakier do drewna. Aplikuje się go pędzlem lub aerozolem. Istotne jest zachowanie ostrożności. Dobrym pomysłem jest lakier bezbarwny. Zwykle kosztuje około 15 złotych.
Przeczytaj również: Jak naprawić przetarcie na meblu skórzanym?
Bejca z kolei zostaje powierzchniowo wchłonięta przez drewno. Sprawdzi się do umeblowania z naturalnego drewna o estetycznych słojach. Kosztują około 17 złotych. Lakierobejca jest połączeniem bejcy i lakieru. Jej cena jest podobna do bejcy za 0,2 litra.
Natomiast farba do drewna może mieć wykończenie kredowe, metaliczne czy bazujące na naturalnej kazeinie. Oprócz tego w sklepach znajdziesz farby renowacyjne. Przeznaczone są do pokrywania powierzchni, które były niegdyś lakierowane. Są trwałe i mocno kryją. Kosztują około 60 złotych za 0,45 litra. Natomiast folia malarska sprawdzi się do ochrony mebla i jego części. Taśma malarska przyda się do ochrony elementów podczas malowania czy przyczepiania folii malarskiej. Nie zapomnij także o masce lakierniczej przeciwpyłowej.
Etapy renowacji mebli
Renowację starych mebli można zacząć po zabezpieczeniu miejsca pracy. W tym celu wyczyść powierzchnie meblowe i pozbądź się zanieczyszczeń. Wykorzystaj do tego szmatkę, którą wcześniej zamoczysz w ciepłej wodzie z mydłem. Zamiast tego możesz wykorzystać środek w sprayu do odpowiedniego czyszczenia drewna czy zielonego pada. Ten ostatni pomoże Ci w usunięciu zabrudzeń. Poprzez likwidację tłustych plam, pyłu czy brudu oszczędzisz czas.
Kolejnym krokiem jest uzupełnienie ubytków oraz wygładzenie. Wypełnij szczeliny i uszkodzenia w drewnie. Użyj masy szpachlowej bądź kitu do drewna. Odczekaj, aż preparat wyschnie. Potem szlifuj, aż powierzchnia będzie jednolita z drewnem. Drobnoziarnistym papierem ściernym wygładź całe umeblowanie. Następnie odkurz miejsce pracy. Czerwony pad pomoże Ci pozbyć się resztek pyłu, lakierów i farb do renowacji mebli.
Po wyczyszczeniu drewna nadaj jej koloru i wykończenia. W celu dodania intensywnego koloru lub ukrycia struktury drewna wybierz farbę alkidową lub akrylową. Chcesz zabarwić lub uwidocznić słoje czy sęki? Wybierz:
- olejowanie,
- bejcowanie,
- ługowanie.
Potem zaimpregnuj drewno za pomocą pszczelego wosku do blatów lub mebli drewnianych. Możesz, zamiast tego użyć twardego wosku olejnego czy oleju do ochrony blatów i mebli z drewna.
Jak zabezpieczyć się podczas działania? Podsumowanie
Renowacja mebli w Warszawie czy innym mieście powinna nie tylko przynosić satysfakcję, ale też być bezpiecznym procesem. Dlatego koniecznie zadbaj o artykuły ochronne. Sprawdzi się w tym celu przeciwpyłowa maska. Drobinki starego oleju czy lakieru nie będą Ci straszne. Dobrze, aby maska miała filtr, przez co nie będziesz wdychać niebezpiecznych substancji. Poza tym szlifowanie czy opalanie najlepiej przeprowadzaj w odpowiednio wentylowanych pomieszczeniach. W przypadku środków chemicznych, wykorzystywanych do likwidacji starych warstw, pracuj z nimi na zewnątrz. Poza tym nie zapomnij o ochronnych goglach i stroju roboczym.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana