Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak tapetować ściany i ile to kosztuje?
Tapetowanie ścian przeprowadza się na 2 sposoby. Pierwszy polega na aplikacji na nią kleju i nakładaniu na ścianę. Drugi sprowadza się do układania na podłoża, które pomalowano klejem. Pierwszy sposób polecany jest do tapet, które pęcznieją w kontakcie z klejem. Są to papierowe, winylowe, tekstylne, jedwabne czy do malowania, a więc raufazy. Dowiedz się, jak się nakłada tapetę i co jest do tego potrzebne.
Co się może przydać?
Do narzędzi do tapetowania należą oprócz tapety:
- klej,
- pędzel,
- szczotka lub wałek,
- noże – w tym z łamanym ostrzem,
- poziomica,
- miarka,
- ołówek,
- drabinka.
Pierwszym etapem jest gruntowanie ścian. Sekret tkwi w umiejętnym dobraniu środków do podłoża. Przykładem mogą być tynki cementowo-wapienne, do których rekomenduje się pigmentowy podkład do tapet.
Jak się przygotować do tapetowania?
Przed tapetowaniem sprawdź, czy powierzchnia pod tapetę jest sucha, czysta i gładka. Nie powinna się pylić i kruszyć. Po otynkowaniu odczekaj, aż przestaną być wilgotne ściany. Jest to czas 6 tygodni. Inaczej wilgoć uwalniana przez tynk przeniknie w tapetę. Spowoduje to jej wybrzuszanie i odklejanie się. Jak sprawdzić konieczność odczekania? Poprzez przeprowadzenie próby. Przytwierdź kawałek folii dzięki taśmie malarskiej. W przypadku zgromadzenia się wody czy pary wodnej na folii przez minimum 12 godzin wówczas trzeba zaczekać.
W przypadku, gdy tapetę przykleisz do starych, malowanych wcześniej tynków, upewnij się, że ściany się nie kruszą. Cienka warstwa farby nie powinna się od farby odspajać. Preparat zespalający umożliwi Ci usunięcie pęknięć. Zeszlifuj łuszczący się tynk. Następnie przemyj wodą z mydłem malarskim ściany.
W przypadku, gdy tapetę będziesz kłaść w miejscu starej, starannie wyczyść ściany z resztek starej czy kleju. Zastosuj chemiczny preparat, którym zlikwidujesz tapetę. Możesz również zamoczyć pędzel i przyłożyć do starej tapety. Powinna się zacząć odklejać od ściany. Następnie zobacz chłonność ścian. Przyłóż do nich wilgotną gąbkę.
Kładzenie tapety i przycinanie
Tapetowanie boazerii różni się od nakładania tapety na ściany. W tym przypadku kieruj się zasadą: wymieszaj w zimnej wodzie klej. Potem odczekaj jakiś czas. Masz do czynienia z tapetami flizelinowymi czy strukturalnymi, aplikuj klej jednakowo na ścianę. Potem ułóż tapetę na jego powłoce. Przed klejeniem jednak zastosuj przycinanie. Wykorzystaj w tym celu nóż tapicerski lub specjalny do tapet wzdłuż listwy z metalu. Zapoznaj się przy okazji z oznaczeniami na temat dobrania wzorów czy ich przesunięć.
Jakie są najpopularniejsze błędy przy tapetowaniu?
Zdecydowałeś się na samodzielne tapetowanie ścian? Aby uniknąć najczęstszych błędów, warto je znać. Zalicza się do nich nieodpowiednie dopasowanie okładziny czy kleju. Klej powinien być dobrany do materiału. Oprócz tego może dojść do niewłaściwego zmierzenia wymiarów pomieszczenia. Wpływa to na liczbę niezbędnych rolek tapety. Wymiary powinny być wykonane dokładnie i starannie. Poza tym nieprawidłowe przygotowanie podłoża do tapetowania, a więc brak zagruntowania czy oczyszczenia, uniemożliwia aplikację tapety. Przed błędami w kładzeniu i klejeniu okładziny możesz się uchronić poprzez lekturę instrukcji i zaleceń producenta.
Ile kosztuje tapetowanie ścian?
Cena tapetowania ścian jest różna i zależy od rejonu. Przykładowo za mycie ścian i sufitów w województwie kujawsko-pomorskim to około 11-12 złotych. Z kolei w kujawsko-pomorskim za zrywanie starych tapet zapłacisz 9-10 złotych. Naprawa ubytków to natomiast 12-14 złotych na przykład w łódzkim. Gruntowanie ścian przed malowaniem także kosztuje. W lubelskim kosztuje od 4 do 5 złotych. Za tapety natryskowe z materiałem w Małopolsce wydasz około 42-47 złotych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana