Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak rozpoznać porcelanę?
Porcelana jest piękna i ponadczasowa. Ceramika ta cechuje się białą kolorystyką i wysoką jakością. Wynaleziona została w Chinach w VII wieku. Tworzy się ją z mieszaniny glinki kaolinowej, skalenia i kwarcu. Następnie wypala się ukształtowane wyroby w temperaturze od 920 do 980 stopni Celsjusza i może nawet osiągać 1280 stopni Celsjusza. Przeczytaj, jak poznać, że ma się z nią do czynienia.
Czym jest porcelana?
Porcelana nie bez powodu nazywana jest najszlachetniejszą i najdoskonalszą odmianą ceramiki. Określano ją jako „białe złoto”, co związane jest ze sprowadzeniem jej do Europy. Za jej pochodzenie uważa się Chiny. Trzeba wiedzieć, że jej masową produkcję rozpoczęto około VII wieku. Nie zajęło Chińczykom dużo czasu dojście do perfekcji. Chińska porcelana wciąż jest uważana za najlepszą i bije rekordy, jeśli chodzi o ceny. Co ciekawe, do Europy porcelanę przywiózł Marco Polo. Szybko podbiła królewskie dwory i magnackie pałace dzięki swojej lekkiej i cienkiej konstrukcji.
W Europie stworzono własną wersję, za którą odpowiada Jan Fryderyk Böttger. Był to alchemik z Drezna, który działał na życzenie króla Augusta Mocnego. Na jego polecenie szukał metody zmienienia metalu w złoto. Zamiast tego odkrył on, jak się tworzy porcelanę. Dlatego obok pracowni w Miśni powstała pierwsza w Europie fabryka ceramiki. Później powstała polska manufaktura. Jest nią wciąż istniejący Ćmielów.
W jaki sposób poznać, że ma się do czynienia z porcelaną?
Zastanawiasz się, czy Twoje kubki z porcelany na pewno są z niej? Oto kilka wskazówek, po czym poznać porcelanę:
- po uderzeniu wydaje metaliczny, melodyjny i czysty dźwięk,
- jej cienkie powłoki są przeświecalne – przepuszczają światło,
- jest lżejsza od innych materiałów – na przykład fajansu lub porcelitu,
- jest twardsza i odporniejsza – od ceramiki.
Wadą porcelany jest to, że jest droższa od materiałów podobnych. Dlatego szukaj wysokiej jakości – wybieraj tylko sprawdzone oferty firm mających dobre opinie w Internecie.
Inne cechy porcelany
Filiżankę z porcelany poznasz po wytrzymałości na ścieranie. Zwykle jest porównywana z tego powodu do granitu. Poza tym dzięki gładkiej powierzchni, która jest nieznacznie tylko porowata, nie brudzi się łatwo. Możesz to łatwo sprawdzić – przy zmywaniu sprawdź, czy kubek lub filiżanka pozwalają się umyć od spodu. Jeśli nie, jest to być może fajans. Ma on w końcu porowatą strukturę. Wymywa się z niego trudno zabrudzenia. Dodatkowo jest ona nienasiąkliwa. Przykład: Po naniesieniu atramentu na część porcelanowego talerza, nie wsiąknie on. Inaczej będzie z fajansem czy porcelitem – powstanie wtedy plama. Poza tym jest cieniutka i przepuszcza światło.
Jakie są plusy prawdziwej porcelany?
Do korzyści z posiadania porcelany należy opcja odgrzewania w mikrofalówce czy mycia w zmywarce. Inaczej niż z podróbkami, nie istnieje zagrożenie pojawienia się ołowiu lub kadmu do wymycia. Poza tym porcelana ma niską cieplną przewodność. W ten sposób potrawy stygną zdecydowanie wolniej. Ponieważ porcelana nie reaguje w kontakcie z pokarmem oraz nie nasiąka, zabezpiecza naczynia przed zabrudzeniem. Dzięki temu jest łatwa do mycia oraz w utrzymaniu czystości. Co więcej, możesz ją bez problemu włożyć do zamrażalnika czy piekarnika. Znosi w końcu temperaturę od -30 stopni Celsjusza do 1200 stopni Celsjusza. Jest wysoce odporna na szok termiczny. Ponadto jest bardzo wytrzymała. Wyróżnia się gładką powierzchnią, która jest błyszcząca. Jest również odporna na zarysowania. Dzięki tym wszystkim cechom może Ci posłużyć na wiele lat. Szczególnie że talerze z niej są wytrzymałe na ściskanie i zgniatanie oraz pękanie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana