Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak odświeżyć boazerię? Metody
Twoja boazeria wymaga odświeżenia? Dzięki naszemu artykułowi dowiesz się, jak tego dokonać. Poza ochroną powierzchni, matowieniem, szlifowaniem czy wypełnianiem ubytków istotne jest malowanie, lakierowanie czy olejowanie. W naszym poradniku dowiesz się, jak przeprowadzić te prace w prosty i bezpieczny sposób. Sprawdź, dlaczego papier ścierny i jego wykorzystanie ma znaczenie!
Jak wygląda malowanie?
Malowanie boazerii to najprostsza metoda na odnowienie jej i odświeżenie. Można je przeprowadzić samodzielnie lub skorzystać z usługi specjalisty. W pierwszym wypadku zaoszczędzisz kosztów, w drugim – czasu. Do pracy będziesz potrzebować pędzli i farb do malowania. Oprócz tego zainwestuj w:
- szlifierkę,
- papier ścierny,
- szpachlę do drewna.
Po wyczyszczeniu usuwa się z powierzchni starą powłokę lakieru. Wykorzystaj szlifierkę i połącz ją z odkurzaczem. Dzięki temu zmniejszysz ilość kurzu. Potem umyj boazerię. Usuniesz w ten sposób z jej powierzchni nagromadzone przez lata tłuszcz i kurz. Deski przed malowaniem wysusz. Nie powinny one bowiem wchłaniać nadmiaru wilgoci. Ważne, aby przeprowadzać prace w zgodzie z zaleceniami producenta farby. Dotyczy to szczególnie ilości powłok czy czasu, który jest potrzebny do wyschnięcia farby.
Lakierowanie i olejowanie boazerii
W przypadku boazerii angielskiej czy innej warto wiedzieć, że olej jest wchłaniany w strukturę deski, przez co nie widać jej warstwy na powierzchni. Subtelnie zostaje podkreślone usłojenie oraz barwa drewna. Wygląd materiału jest naturalny. Chociaż zapewnia słabsze zabezpieczenie przed uszkodzeniami niż na przykład lakier, pozwala na wygodną renowację. W przypadku wyblaknięcia desek, aplikuj kolejną powłokę oleju.
Boazeria drewniana może być również ochroniona nowoczesnym lakierem. Środek powinien spełniać określone warunki, a więc:
- bezpieczeństwo dla zdrowia,
- szybkie schnięcie,
- bez zapachu.
Na rynku występują lakiery bezbarwne. Wytwarzają one na drewnie przezroczystą ochronną powłokę. Mogą być także koloryzujące. Wykończenie może być:
- matowe,
- półmatowe,
- błyszczące.
Do lakierowania boazerii użyj wąskiego pędzla czy wałka. Aplikuj lakier cienkimi powłokami i oszczędnie. Wskazówka: Ruch ręki musi być zgodny z kierunkiem ułożenia słoi.
Na czym polega ługowanie boazerii?
Metodą bielenia boazerii zewnętrznej jest ługowanie. Sprowadza się do zastosowania odpowiedniej emulsji. Wchłaniania jest przez drewno. Wsiąka w nie i zmienia jego strukturę. W ten sposób otrzymasz lekko wybieloną powierzchnię deski. Słoje zostaną idealnie podkreślone. Wadą tej metody jest to, że przy większych powierzchniach jest czasochłonna. Aby cały proces przebiegł prawidłowo, potrzebne jest oczyszczenie boazerii i zlikwidowanie starej, nieprzepuszczalnej warstwy lakieru. Następnie dokonaj procesu matowienia. Odkurz powierzchnie z pyłu. Potem ochroń:
- lakierem,
- mydlaną emulsją,
- olejem.
Odnawianie boazerii a papier ścierny
Ponieważ papier ścierny ma wiele rodzajów ziarnistości, wydajność usuwania materiału jest przez to określana. W przypadku mniejszej liczby granulacji, a więc gradacji papieru, tym bardziej staje się on szorstki. Dzięki temu usuwana on więcej materiału. W celu likwidacji warstwy i wierzchniej powłoki drewna stosuje się różne typy papieru ściernego:
- pierwsze szlifowanie – P 20-40,
- drugie szlifowanie – P 80-100,
- końcowe szlifowanie – P 120-140,
- matowienie – 180-240.
Co ciekawe, drewno szlifuje się wzdłuż włókien. Wyjątkiem są mozaiki, które szlifuje się ukośnie do włókien. Aby zedrzeć stary lakier z boazerii lub farby, nie używaj szczotek z metalu. Powierzchnia drewna może być przez niego uszkodzona.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana