Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Gruntowanie ścian w teorii i praktyce
Wykonanie poprawnego gruntowania ścian przynosi wiele korzyści. Wzmacnia i wyrównuje podłoże, zmniejsza jego chłonność oraz związuje luźne cząstki znajdujące się na jego powierzchni. Jednocześnie poprawia przyczepność innych produktów malarskich, zmniejszając ich zużycie. Zapobiega też powstawaniu pleśni i grzybów. W jaki sposób przeprowadza się proces gruntowania ścian?
Kiedy konieczne jest gruntowanie ścian?
Zła ocena podłoża i brak gruntowania w sytuacji, gdy jest ono wskazane, może znacznie utrudnić malowanie. Niepoprawne przygotowanie powierzchni doprowadza do powstawania przebarwień kolorystycznych, osłabia przyczepność farby i powoduje jej łuszczenie.
Przeczytaj również: Jakie usługi najczęściej świadczone są w ramach wykańczania wnętrz?
Gruntowanie ścian powinno być wykonywane zwłaszcza w przypadku nowych, niemalowanych powierzchni takich jak:
nowe tynki gipsowe,
nowe tynki mineralne,
nowe gładzie gipsowe,
W przypadku starych ścian wcześniej już malowanych, gruntowania wymagają powierzchnie, z których zdjęta została stara farba. Jest to konieczne również w sytuacji, gdy z podłoża usuwane były plamy i zacieki lub wykonywano poprawki.
Aby sprawdzić, czy ściana wymaga gruntowania, wystarczy wykonać prosty test. Suchą dłonią bez nacisku należy przesunąć po powierzchni. Jeśli na ręce pozostanie biały osad ani farba, ani klej nie będzie się dobrze trzymać. Przed zagruntowaniem trzeba ścianę oczyścić szczotką. Jeśli powłoka daje się zmyć wilgotną ścierką, prace można przeprowadzić po całkowitym wyschnięciu.
Jak gruntować ściany?
Preparat gruntujący nakłada się na ścianę pędzlem lub wałkiem. Warto pamiętać o równomiernym nanoszeniu bez pozostawiania kropel z podkładu. Nie wskazane jest mieszanie produktów od różnych producentów. Mimo podobnego przeznaczenia często różnią się one między sobą składem chemicznym, co wpłynie negatywnie na efekt.
Grunt najpierw aplikuje się w miejscach trudnodostępnych i w narożnikach, a potem na całej ścianie wykonując ruchy od góry do dołu, aż do pokrycia całej powierzchni. Do przeprowadzenia tej czynności w sposób poprawny niezbędne jest doświadczenie i wiedza w zakresie doboru odpowiednich materiałów. Kompleksową realizacją tego rodzaju zleceń zajmuje się firma Mikoś Budownictwo. Dzięki dużemu doświadczeniu i wiedzy, jej pracownicy bez problemu przeprowadzą skuteczne prace wykończeniowe.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana