Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym charakteryzują się dłuta do betonu?

Beton i inne materiały budowlane takie jak wszelkiego rodzaju zaprawy, a także ceramika np. cegły i pustaki, cechują się wysoką wytrzymałością na nacisk i sporą twardością. W przypadkach, gdy zachodzi potrzeba ich usunięcia, można posłużyć się techniką cięcia, która ma jednak wiele ograniczeń lub zdecydować się na oddziaływanie mechaniczne, a więc klasyczne kucie. By można było je przeprowadzić, trzeba jednak posłużyć się odpowiednimi dłutami.
Do czego służą dłuta do betonu?
Prace związane z demontażem elementów wykonanych z betonu oraz innych materiałów budowlanych i wykończeniowych takich jak cegły, pustaki albo okładziny ceramiczne wymagają posłużenia się odpowiednimi narzędziami dopasowanymi zarówno do rodzaju skuwanego podłoża, jak i planowanego rezultatu robót. Sprzętem, który pozwala na uzyskiwanie najszybszych efektów, są dłuta do betonu. W zależności od rodzaju realizowanego zadania mogą one mieć końcówki płaskie o większej lub mniejszej szerokości, co daje możliwość dobierania narzędzia do wielkości powierzchni i mocy wykorzystywanego urządzenia – końcówki węższe przydają się przy podłożach o większej twardości, szersze, gdy usuwane są materiały stosunkowo kruche np. tynki, kafelki, gres czy terakota. Szpicaki będą użyteczne tam, gdzie niezbędne jest rozkruszenie materiału, a także stosunkowo duża precyzja, a więc m.in. przy skuwaniu betonu wokół zalanych nim elementów choćby wydobywania przepustów, rur bądź kabli. W sytuacjach, gdzie w grę wchodzi wykonanie dłuższych żłobień, koniecznych do zamontowania kabli, najlepszym wyborem będą odpowiednie bruzdowniki, które drążą materiał, tworząc w nim rowek o potrzebnych wymiarach zależnie od wielkości narzędzia.
Przeczytaj również: Kraty rolowane a ochrona przed warunkami atmosferycznymi – co musisz wiedzieć?
Czym wyróżniają się dłuta do betonu?
Dłuta do betonu muszą gwarantować odpowiednią wytrzymałość i trwałość, a także powinny być dopasowane pod względem swoich wymiarów – szerokości oraz typu główki, jak również długości. Równie istotny będzie rodzaj mocowania. W grę wchodzą tu uchwyty sześciokątne, a także występujące w wielu wiertarkach udarowych z możliwością kucia oraz młotach wyburzeniowych uchwyty SDS Plus i SDS Max. SDS Plus jest stosowany w sprzęcie osiągającym nieco mniejszą moc, a średnica części chwytowej narzędzi wynosi tu 10 mm. W przypadku uchwytów SDS Max będzie to jednak aż 18 mm, a sprzęt tego rodzaju jest w stanie osiągać udary o bardzo wysokich wartościach. Dostawcą dłut do betonu, a także szpicaków i bruzdowników jest firma Werkon. W swoim asortymencie ma ponadto wiertła i świdry, otwornice, a także tarcze do cięcia oraz szlifowania, jak również frezy.
Przeczytaj również: Jakie materiały najlepiej prezentują się w wizualizacjach wnętrz?
Przeczytaj również: Jak balustrady balkonowe warszawa mogą podnieść wartość Twojej nieruchomości?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana