Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czy terakota to dobry materiał na doniczkę?
Uprawa roślin musi być prowadzona w odpowiednim podłożu. Nie oznacza to jednak, że trzeba się ograniczać do gruntu przydomowego ogródka. Równie dobrze sprawdza się wykorzystywanie doniczek, które mogą być ustawione zarówno w domu, jak i na zewnątrz, a w dodatku pozwalają na swobodną zmianę miejsca. Kluczową kwestią będzie natomiast zdecydowanie się na ich właściwy rodzaj. Liczy się nie tylko rozmiar, ale też materiał, z jakiego są zrobione.
Co trzeba wiedzieć o terakocie?
Jednym z materiałów wykorzystywanych do produkcji doniczek jest terakota. Określenie to jest używane w stosunku do wyrobów powstających ze specjalnej mieszanki gliny z dodatkiem szamotu albo piasku kwarcowego, które są wypalane w bardzo wysokiej temperaturze sięgającej 1300°C. Terakota jest wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne, a przy tym dobrze znosi działanie kwasów, a jej nasiąkliwość nie jest zbyt duża, dzięki czemu dobrze utrzymuje wodę. Ze względu na swoją porowatą strukturę wewnętrzną terakota zapewnia przepuszczalność powietrza. Jest wykorzystywana do produkcji płytek podłogowych oraz wielu rodzajów naczyń użytkowych. Służy także do wytwarzania ozdobnych donic ogrodowych. Ze względu na strukturę materiału mogą one być nie tylko gładkie, ale również zdobione ornamentami różnego rodzaju np. motywami roślinnymi czy geometrycznym. Terakota występuje w wersjach naturalnych oraz szkliwionych, które mogą być dodatkowo barwione na rozmaite kolory.
Co przemawia za wyborem doniczek terakotowych?
Doniczki zrobione z terakoty są o wiele masywniejsze od plastikowych, zapewniają więc roślinom większą stabilność. Ma to znaczenie zwłaszcza wówczas, gdy ich części nadziemne są dość wysokie. Sprawdzi się także w przypadku ustawiania roślin na tarasie czy w ogrodzie, ponieważ zmniejsza szanse, że zostaną przewrócone. Ważną zaletą terakoty nieszkliwionej będzie duża przepuszczalność powietrza, dzięki czemu korzenie mają do niego łatwiejszy dostęp. Plusem będzie też to, że materiał jest w pełni naturalny i nie wydziela szkodliwych substancji. Trzeba jednak pamiętać, że terakota w pewnym stopniu wchłania wodę, ziemia może więc w zrobionej z niej doniczkach nieco szybciej ulegać przesuszeniu. W sklepie internetowym Strefa Doniczek można znaleźć szeroki wybór ceramiki śródziemnomorskiej, w tym również doniczek włoskich i tunezyjskich.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana