Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czy światło LED jest dobre do pracy biurowej?
Biurowe oprawy LED znajdują coraz szersze zastosowanie w wielu firmach i urzędach. Głównym czynnikiem wpływającym na wybór tego rodzaju oświetlenia są względy ekonomiczne. Lampy i żarówki ledowe zużywają bowiem o wiele mniej energii elektrycznej niż tradycyjne źródła światła. Czy jednak oświetlenie LED sprawdza się przy pracy biurowej? Wyjaśniamy w dzisiejszym artykule.
Czym powinno się charakteryzować oświetlenie biurowe?
Wybór lamp biurowych powinien być dobrze przemyślany. Takie oprawy muszą zapewnić dobre oświetlenie pomieszczeń, a przy tym komfortowe warunki pracy. Nie mogą dodatkowo obciążać wzroku pracowników spędzających wiele godzin przed komputerem lub nad papierowymi dokumentami. Emitowane przez lampy światło powinno być zatem jak najbardziej zbliżone do naturalnego. Jest ono bowiem najbardziej przyjazne dla oczu. Ważne jest też, aby oświetlenie było równomiernie rozmieszczone. Istotna jest również barwa światła, która wpływa na efektywność pracowników. Najlepiej sprawdza się tu neutralne lub chłodne oświetlenie sprzyjające koncentracji.
Przeczytaj również: Gdzie wykorzystywane jest oświetlenie szynowe?
Oprawy biurowe LED powinny również spełniać określone wymogi prawne, przede wszystkim te zawarte w normie PN-EN 12464-1:2011 Światło i oświetlenie – Oświetlenie miejsc pracy. Część 1: Miejsca pracy we wnętrzach. Znaleźć w nich można m.in. prawidłowe natężenie światła dla stanowisk do pracy biurowej. Przykładowo w pomieszczeniach przeznaczonych do kopiowania dokumentów powinno ono wynosić przynajmniej 300 lx, ale już przy stanowiskach komputerowych lub tych, gdzie analizuje się papierowe dokumenty, normy mówią o 500 luksach. Do punktowego oświetlania stanowisk służących np. do wykonywania projektów wykorzystuje się źródła światła o jeszcze wyższym natężeniu.
Czy lampy LED spełniają kryteria oświetlenia biurowego?
Nowoczesne lampy LED spełniają wszystkie wymogi dotyczące oświetlenia pomieszczeń biurowych. Jak tłumaczą eksperci producenta oświetlenia Perfand LED, tego typu oprawy nie męczą wzroku pracowników. Odpowiednio dobrane mogą korzystnie wpływać na ich samopoczucie, a co za tym idzie poprawiać wydajność. Oprawy LED dostępne są w wielu wzorach, dzięki czemu można dobrać takie, które będą eleganckim dodatkiem do biura. Warto jednak zdecydować się na lampy od sprawdzonego producenta i skorzystać z porady specjalistów. Pomogą oni wybrać odpowiednie lampy, ale również rozmieścić je w sposób zapewniający wygodę i bezpieczeństwo.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana